Kotwienie maszyn – niezbędny element relokacji linii produkcyjnych

Kotwienie to proces, który polega na mocowaniu do podłoża maszyn za pomocą specjalnych kotew. Dzięki temu urządzenia zostają stabilnie osadzone oraz nie przesuwają się w trakcie pracy. W mniejszym stopniu narażone są na generowane drgania, wstrząsy czy podmuchy, które mogą negatywnie wpływać na wydajność lub nawet spowodować awarię. Prawidłowo wykonane kotwienie to również gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników maszyn.


Kotwy należy dostosować do gabarytów danego obiektu oraz rodzaju materiałów, z którego wykonane zostało podłoże. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli, np. ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Warto postawić na najwyższą klasę wytrzymałościową. Należy także zwrócić uwagę na odporność kotew na rozciąganie oraz maksymalną temperaturę, w której mogą pracować.

 

Proces kotwienia maszyn

 

W pierwszej kolejności należy z największą starannością wskazać miejsce, w którym maszyna ma zostać utwierdzona. Podłoże powinno charakteryzować się odpowiednią stabilnością, twardością oraz wytrzymałością. Następnie na podstawie gabarytów maszyny oraz intensywności drgań, na jakie jest narażona podczas pracy, dokonuje się wyboru najlepszych kotew. To od nich zależy średnica oraz głębokość wykonanych otworów.

Montaż maszyny musi przebiegać zgodnie ze ściśle opracowaną instrukcją. Ważne, aby kotwienie wykonał profesjonalny oraz doświadczony zespół specjalistów. Obiekt powinien całkowicie przylegać do podłoża. Tylko wtedy zapewni wydajną oraz bezpieczną pracę.

 


Relokacja linii produkcyjnych – o czym należy pamiętać?

 

Linie produkcyjne składają się z wielu różnych elementów. Podczas relokacji należy więc określić gabaryty przenoszonych obiektów oraz uzgodnić logistykę transportową. Ważne jest także ustalenie sposobu zabezpieczenia maszyn oraz osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy procesu. Kotwienie urządzeń odbywa się w precyzyjnie określonym miejscu. Jeżeli konieczne jest wywiercenie otworów na kotwy, należy bezwzględnie pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu, aby maszyna mogła zostać swobodnie osadzona. W niektórych przypadkach sprawdzą się także kotwy wbijane.

0
Feed

Zostaw komentarz