Przeprowadzka maszyn w 6 kluczowych krokach

Relokacja maszyn produkcyjnych to złożony proces, który wymaga dokładnego i przemyślanego planu. Poszczególne etapy należy wykonać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Tylko sprawnie przeprowadzona relokacja ogranicza ryzyko kosztowych przestojów oraz pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania zakładu przemysłowego. Oto 6 kroków do udanej przeprowadzki maszyn.

 

Krok 1 – demontaż maszyn

Dlaczego proces relokacji należy rozpocząć od demontażu maszyn? Ponieważ większość z nich jest zbyt duża, by można je przetransportować w całości. Niezbędne jest więc rozłożenie ich na części w stopniu, w jakim jest to konieczne. Odpowiedzialne za to zadanie osoby muszą zapoznać się z dokumentacją urządzeń oraz postępować zgodnie z zawartymi w niej instrukcjami.

 

Krok 2 – zabezpieczenie maszyn na czas przeprowadzki

Każdą z przewożonych maszyn należy starannie zapakować - zwłaszcza jej ruchome elementy. Z wielkogabarytowym sprzętem poradzą sobie specjalistyczne dźwigi oraz podnośniki, które są w stanie unieść konstrukcje o masie nawet 100 ton i więcej. Na bezproblemową relokację ciężkich urządzeń pozwalają także niezawodne systemy przenośnych podłóg, które sprawdzą się zarówno na powierzchni płaskiej, jak i nierównej.

 

Krok 3 – transport maszyn

Jest to kulminacyjny punkt całej operacji. Transport ładunku odbywa się na specjalnych przyczepach niskopodwoziowych, które umożliwiają bezpieczny przewóz maszyn również w tunelach, pod mostami i wiaduktami. Ważne jest także dostarczenie na nowe miejsce wszystkich elementów jednocześnie lub w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu można szybciej przystąpić do montażu.

 

Krok 4 – przygotowanie miejsca pod maszyny

Należy odpowiednio przygotować miejsce na hali produkcyjnej wybrane na ustawienie maszyn. Przestrzeń powinna być łatwo dostępna oraz dokładnie oczyszczona. Ekipa fachowców odpowiedzialna za montaż dokonuje niezbędnych pomiarów, sprawdza stabilność posadzki oraz weryfikuje każde odchylenie od pionu.

 

Krok 5 – ponowny montaż maszyn

Podczas montażu zespół specjalistów korzysta zarówno z narzędzi ręcznych, jak i zaawansowanego sprzętu w postaci platform, dźwigów i podnośników. Na tym etapie wykonuje się również próbne uruchomienie – zgodnie z procedurą tzw. zimnego startu, sprawdzając obroty silnik oraz pracę innych elementów.

 

Krok 6 – uruchomienie maszyn produkcyjnych

Ostatni krok to uruchomienie maszyn oraz rozpoczęcie produkcji. Sukces przeprowadzki urządzeń zależy od kilku czynników, a w tym: odpowiedniego przygotowania, umiejętności osób zajmujących się demontażem oraz dostępu do specjalistycznego sprzętu.

0
Feed

Zostaw komentarz