17/08/2022 0 Komentarze
Zasady bezpieczeństwa przy relokacji fabryk
Relokacja fabryki to złożony proces logistyczny, który nierzadko wymaga wielomiesięcznych przygotowań. Wiąże się z koniecznością przeniesienia ciężkiego, dużego gabarytowo oraz niezwykle cennego sprzętu. Wymaga więc odpowiedniego planu, a także wyboru profesjonalnej ekipy fachowców oraz najbardziej opłacalnych i bezpiecznych środków transportu.
Poszczególne elementy tworzące linie produkcyjne i parki maszynowe należy właściwie zabezpieczyć oraz w pełni dostosować się do wymogów transportowych. Bezpieczeństwo w trakcie relokacji fabryk jest więc pojęciem szerokim. Należy je zapewnić osobom biorącym udział w przedsięwzięciu, jak również zadbać o stan techniczny maszyn i urządzeń oraz zoptymalizować koszt całej operacji. Co więcej, warto zapewnić profesjonalne wsparcie w postaci niezawodnych dźwigów, wózków widłowych i specjalistycznych czy suwnic hydraulicznych. Niekiedy konieczne jest także skorzystanie z takich technik, jak konteneryzacja, sztauowanie i mocowanie ładunków.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas relokacji maszyn
- Wszelkie prace transportowe powinny zostać przypisane wyłącznie przeszkolonym pracownikom. Należy uważać na osoby postronne, dbając o to, aby nikt nie znalazł się w wyznaczonej strefie transferu, zachowując szczególną ostrożność podczas opuszczania ładunków.
- Należy zadbać o jak najmniejsze pochylenie powierzchni podczas relokacji – nie powinno przekraczać 2%.
- Prędkość środków transportujących maszyny i urządzenia powinna zostać dostosowana do warunków atmosferycznych.
- Każda osoba biorąca udział w relokacji fabryki musi zostać wyposażona w środki ochrony osobistej, takie jak: buty z wzmacnianymi noskami, okulary, kaski do pracy na wysokości, szelki, liny oraz kamizelkę odblaskową z nazwą firmy w celu odpowiedniej widoczności.
Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa podczas relokacji fabryk niezbędne jest określenie gabarytów i wagi poszczególnych elementów, a także ilość dostępnego miejsca. Należy również uwzględnić niepewność gruntu na trasie oraz zmienność pogody. Pracownicy powinni przejść niezbędne szkolenia oraz zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami i sposobami ich eliminacji.
Komentarze
Zostaw komentarz